Първи април – денят на шегата

„Първи април е денят, в който си напомняме

 какви сме в останалите 364 дни от годината.”

Марк Твен

 

Въпреки, че първи април не е официален празник голяма част от населението на планетата празнува. Милиони хора по света използват този ден за да се пошегуват оправдано с близките си.

По традиция в някои страни като Великобритания, Нова Зеландия, ЮАР и Австралия шегите и номерата се правят до обяд и ако някой реши да си направи майтап след обяд веднага му лепват прозвището „априлски глупчо”.

В други страни като Италия, Германия, Русия, Франция, Япония, България, Южна Корея, Бразилия, САЩ и др. шеговитото настроение продължава цял ден, като на места дори се надпреварват да направят за смях колкото се може повече хора.

Шегите и закачките не се ограничават само до близки и познати, много медии и публични личности се включват в забавата, като не пропускат възможността да достигнат до по-голяма аудитория.

Една от най-големите шеги е новината на BBC през 1957г., за успешната реколта от спагети в Швейцария, която се дължала на меката зима и унищожаването на страховитата спагетна гъгрица. Новината била придружена с кадри на швейцарски фермери, които щастливо берат спагети от дървета. Хиляди хора звънели в редакцията на медията за да разберат как могат и те да засадят спагетово дръвче.

През 1946г., обаче едно истинско събитие било изтълкувано като първо-априлска шега и в резултат на това 165 човека в Хавай и Аляска загинали, след като не повярвали на предупрежденията за цунами.

Началото на празника на шегата се свързва с Кентърбърийските разкази на Джефри Чосър. Едно изречение в разказ от сборника, където суетен петел е измамен от една лисица, се споменава за „32 дни след март”, което се свързва с годишнина от годежа на Крал Ричард Втори, като читателите неправилно са изтълкували деня като „32ри март”.

Други пък свързват денят на шегата с новогодишните празници, които през средновековието се отбелязвали на 25 март, а във района на Франция продължавали цяла седмица и така тези, които посрещали новата година на първи януари се шегували с тези, които празнували на първи април.

През осемнайсети век, пък, празникът често се свързвал с деня, в който Ной изпратил за първи път гълъба след потопа, преди водата да се е отдръпнала.

Каквато и да е историята все пак първи април е един чудесен повод да се позабавляваш, пък било то и за чужда сметка. И все пак, ако не успеете да зарадвате или да се пошегувате с някой, винаги можете да се съберете с близки и просто да се посмеете.

 

Add a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *